Anasayfa » Akıllı Sözleşmeler ve Avantajları, Dezavantajları Nedir?
Blockchain DeFi

Akıllı Sözleşmeler ve Avantajları, Dezavantajları Nedir?

Akıllı Sözleşmeler
Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler hakkında yazdığımız ilk yazımızda akıllı sözleşmelerin ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını anlattık. Bunların yanında hangi alanlarla kullanılabileceğinden bahsettik. Akıllı sözleşmelerin 2. yazısında ise akıllı kontratların avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Eğer ilk yazımızı hala okumadıysanız, ilk yazımızda akıllı sözleşmelerin ne olduğunu, çalışma şekillerini anlayıp bu yazımızı okumanız daha faydalı olacaktır. Bu yazıyı okuduktan sonra akıllı kontratların avantajlarını ve dezavantajlarını açık bir şekilde anlamış olacaksınız.

Akıllı Sözleşmeler ve Avantajları

Akıllı sözleşmeler birçok sektöre seviye atlatacak bir yenilik. Her ne kadar Ethereum sayesinde yıllardır kullanılır olsa da büyük şirketler ve devletler halen yaygın olarak kullanmıyor. Hatta kullanan devletler ve şirketler nadir diyebiliriz.

Akıllı Kontratlar
Akıllı Kontratlar
  • Güven: Kandırılabilecek bir insana mı güvenirsiniz yoksa her şeyin belirtildiği ve o belirtilen şartların dışına asla çıkamayan bir yazılıma mı? Şahsen ben özellikle yazılıma güvenmeyi tercih ederim. Akıllı sözleşmelerin kendi içerisinde yeni ve sizin belirtmediğiniz koşullar oluşturma gibi bir özelliği yoktur. Başka bir kişi tarafından kandırılamaz. Sadece sizin belirlediğiniz koşullar etrafında işlemler gerçekleşir. Bu yüzden her şeyin tam olarak sizin yazdığınız gibi olacağından emin olabilirsiniz.
  • Güvenlik: Güvenmekten bahsetmişken güvenlikten bahsetmek olmaz. Sizin normal bir şekilde yapacağınız sözleşmeler yanabilir veya çalınabilir. Blok zinciri teknoloji sayesinde (bildiğiniz gibi akıllı sözleşmeler blok zincirlerine bağlı çalışırlar) diğer birçok teknolojiden daha güvenli saklama imkanı sunar.
  • Hız: Akıllı sözleşmeleri kullanmak demek, zamanınızı boşa harcamamak diyebiliriz. Akıllı kontratlar sayesinde her şeyi manuel olarak yapmak yerine her şeyi otomatikleştirebilirsiniz. Bazı işlemlerinizde bot görevi bile verebilirsiniz akıllı sözleşmenize.
  • Tasarruf: Hız açısından olduğu gibi aynı mantıkla hareket ederek üçüncü taraf müdahalelerini tamamen kaldırmak size büyük tasarruf sağlayacaktır. Üçüncü taraflara ödenecek olan hizmet ücretleri akıllı sözleşmeler sayesinde tamamen ortadan kalkar veya minimum seviyelere iner.
  • Bağımsızlık: Akıllı sözleşmeler kullanıcılara tam olarak ne yapmak istediğiyle alakalı hiçbir kısıtlama olmadan karar verme imkanı tanır. Herhangi bir otoriteye bağlı kalmadan istediğiniz koşulları ayarlayabilirsiniz. Bağımsızlık, akıllı kontratların manipüle edilme ihtimalini de azaltır.
  • Doğruluk: Günümüzde bile bazı sözleşmelerin değiştirildiğini veya sahtekarlıklar yapıldığını görüyoruz. Tam bu yüzden akıllı sözleşmeleri kullanmalıyız aslında. Akıllı kontratlarda yanlış bir şey kodlanmadıkça yani hata yapılmadıkça aksilik yaşanmaz. Siz kontrata ne yazarsanız o işleme koyulur.
  • Şeffaflık: Blok zinciri teknolojisinin doğası gereği şeffaflık ön plandadır. Akıllı sözleşmelerde ekosistemin kullanıcıları tarafından görüntülenebilen yazılımlardır. İstisnalar olsa bile şeffaflık genel olarak ön plandadır. Ek olarak şeffaflık ön planda olduğu için ilerleyen zamanlarda denetim süreçleri için fayda sağlayabilir.

Akıllı sözleşmelerin irili ufaklı daha birçok faydası vardır. İşin garibi aslında akıllı sözleşmeler hayatımızın hemen hemen her yerine uygulanabildiği için her şeyi kolaylaştırdığını bile söyleyebiliriz. Bu yüzden akıllı sözleşmeler önümüzdeki yıllarda şirketlerin ve devletlerin en çok kullandığı ürünlerin başında gelebilir.

Akıllı Sözleşmeler
Akıllı Sözleşmeler

Akıllı Sözleşmeler ve Dezavantajları

Akıllı sözleşmeler hakkında bahsederken sadece avantajlarından bahsetmek kendimizi kandırmak olur. Her teknolojik yenilikte olduğu gibi bazı dezavantajları vardır. Bu dezavantajlar her ne kadar az olsa da kullanmadan veya akıllı sözleşmeler üzerine çalışan ürünlere yatırım yapmadan önce de göz önünde bulundurmalıyız.

  • İllegal: İllegal deyince hemen korkmayın. Kanunlara karşı gelmiyorsunuz, merak etmeyin. Sadece akıllı sözleşmeler çok yeni bir teknoloji olduğundan halen devletler tarafından kabul edilmemiştir. Akıllı sözleşmeler her ne kadar sözleşme olarak geçse de gerçek sözleşmeler gibi devletlerin bağlayıcı olarak kabul ettiği sözleşmelerden değildir. Yaşanacak olumsuz durumlarda, mahkemelerde geçerli olmayabilirler.
  • Belirsizlik: Yasal olarak bağlayıcı olmadıklarını zaten söylemiştik. Diğer dezavantajı ise devletlerin akıllı sözleşmeleri ne zaman kabul ediceklerini bilmememizdir. Yani ortada yasal bağlayıcılık ile alakalı bir belirsizlik söz konusudur.
  • Hatalar: Unutmayın, hiçbir kod mükemmel değildir. En iyi yazılımcılar bile hata yapabilir. Bir anlık dikkatsizlik sonucunda yapılan bir yazılım hatası veya iyi hesaplanmamış bir koşul sonucunda sizi büyük bir zarara uğratabilir.

Akıllı kontratların bunlar gibi dezavantajlarının dışında kullanımı etkilemeyecek kadar ve göz ardı edilen dezavantajları vardır. Lakin tüm bu dezavantajlar faydalarının yanında bizce bir hiç! Çünkü zaman geçtikçe ve kullanım oranları arttıkça dezavantajların sayısı azalacaktır.

Güncel içeriklerimi kaçırmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz…

Sizce akıllı sözleşmelerin geleceği var mı? Dezavantajları giderilebilir mi? Yorumlarda düşüncelerinizi bekliyoruz.

Yazar hakkında

Bedri Keskin

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız.

Twitter hesabımızı takip edin, fırsatları kaçırmayın!
Twitter hesabımızı takip edin, fırsatları kaçırmayın!