Anasayfa » Akıllı Sözleşmeler Nasıl Yazılır? Oracle Nedir?
Blockchain DeFi

Akıllı Sözleşmeler Nasıl Yazılır? Oracle Nedir?

Akıllı Sözleşmeler
Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler hakkında hazırladığımız serinin son yazısında sizlere Oracle’ın ne olduğunu anlatacağız ve bu yazıyı bitirdiğinizde akıllı sözleşmelerin nasıl yazıldığını anlamış olacaksınız. Akıllı sözleşmelerin çalışma mantığı her ne kadar anlaşılabilir olsa da arkasında yazılımsal olarak yoğun bir çalışma vardır. İşte bu yüzden akıllı sözleşmeleri tam anlamıyla anlamak için arkasında yatan teknolojiyle birlikte, sözleşmelerin doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olan “Oracle” teknolojisini de öğrenmelisiniz.

Akıllı Sözleşmeler ve Oracle
Akıllı Sözleşmeler ve Oracle

Oracle Nedir?

Blok zincirleri ve akıllı sözleşmelerden bahsederken, her iki teknolojinin de amaçlarından birinin üçüncü taraflara bir nevi otoritelere olan bağımlılığı ortadan kaldırmak olduğunu belirtmiştik. Ancak, bu bağlılığın kaldırılmamasını önleyemediğimiz bazı durumlar vardır. Bu durumlardan birisi, sürekli olarak akıllı sözleşmeleri beslemektir. Yani, gerçek dünya bilgilerini akıllı sözleşmelere aktarmaktır. Akıllı sözleşmeler veya blok zincirleri bunları tek başlarına yapamazlar.

Blok zincirinde Oracle’lar üçüncü taraflardır. Blok zincirinde on-chain ve off-chain arasında bağlantı görevi görürler. Bu sayede akıllı sözleşmelerin kapsamlarını genişletmeye yardımcı olurlar. Oracle’lar olmadan, akıllı sözleşmeler yalnızca blok zincirinin kendisinden alabilecekleri bilgilerle çalışabilir, ki tahmin edeceğiniz üzere bu bilgiler gerçek dünyaya kıyasla çok azdır.

Akıllı Sözleşmeler ve Oracle
Akıllı Sözleşmeler ve Oracle

Verilen manipüle edilmesini, yanlış işlenmesini önlemek için akıllı sözleşmelerde ve kripto ekosisteminde kullanılan Oracle’lar genelde merkeziyetsizleştirilir. Bu sayede tüm Oracle’lar tarafından gönderilen verilerin aynı olup olmadığı anlaşılır. Eğer çoğunluk aynı veriyi gönderiyorsa bu veri doğru olarak kabul edilir. Aralarından bir Oracle sürekli tutarsız veriler gönderiyorsa o zaman bu Oracle cezalandırılabilir. Pek çok farklı türde Oracle vardır ve uygulanan alan, blok zinciri ve kullanıcıların neye ihtiyacı olduğu hakkında değişirler.

Akıllı Sözleşmeler Nasıl Yazılır?

Akıllı sözleşmeler yazmak için akıllı sözleşmelerin yazılımında kullanılan en az bir programlama dilini bilmelisiniz. Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşme hazırlamak için iki programlama dili kullanabilirsiniz. Bunlar: Solidity ve Vyper. Programlama dillerini öğrendikten sonra akıllı sözleşmeler için gas fee dediğimiz işlem ücretine ihtiyacınız var. Akıllı sözleşmenizde işlemleriniz ne kadar karmaşıksa o kadar fazla işlem ücretine ihtiyaç duyacaksınız. Her işlem sonucunda kodları çalıştırmak için bir işlem ücreti gerekir. Bu sebeple ödenecek toplam işlem ücreti, işlemlerin sayısı ve işlem ücretinin çarpılmasından bulunur.

Akıllı sözleşmelerin nasıl yazılacağı genellikle ne yapmak istediğine bağlıdır. Programlama bilginiz oldukça temel seviye olsa bile yazmak istediğiniz akıllı sözleşme basit ise o zaman yazmaya başlayabilirsiniz. Udemy gibi online eğitim platformlarında programlama dilleri hakkında birçok eğitim bulabilirsiniz. Ayrıca birebir veya grup eğitimi almak istiyorsanız Doğa Özcan ile iletişime geçebilirsiniz.

Akıllı Sözleşmeler
Akıllı Sözleşmeler

İlk yazımızda akıllı sözleşmelerin ne olduğunu, faydalarını ve çalışma mantıklarını anlatmıştık. İkinci yazımızda ise akıllı sözleşmelerin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsettik. Akıllı sözleşmeler 101 serisini bu yazı ile bitiriyoruz.

Sonuç olarak akıllı sözleşmeler, blok zinciri teknolojisinin sunduğu tüm güvenlik ve şeffaflık ile manuel olarak yapmak zorunda olduğumuz veya bir otoriteye başlı olarak yaptığımız işlemleri otomatikleştirmemizi sağlıyor. Her ne kadar bazı dezavantajları olsa da akıllı sözleşmeler sayesinde birçok problemi çözebiliyoruz. İşte bu yüzden gelecek yıllarda sadece bu işin yatırım kısmında değil, mutfağında olmak sizlere fayda sağlayabilir.

Yazar hakkında

Bedri Keskin

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız.

Twitter hesabımızı takip edin, fırsatları kaçırmayın!
Twitter hesabımızı takip edin, fırsatları kaçırmayın!