Anasayfa » Bitcoin Taproot Güncellemesi Ne Vadediyor? Taproot Nedir?
Bitcoin Blockchain

Bitcoin Taproot Güncellemesi Ne Vadediyor? Taproot Nedir?

Bitcoin Güncellemesi
Bitcoin Güncellemesi

Daha fazla mahremiyet, daha düşük işlem ücretleri vadeden ve haftalardır konuşulan Bitcoin Taproot güncellemesi hakkında her şeyi bu yazıda, anlaşılır bir şekilde bulabileceksiniz.

Taproot Güncellemesi Nedir?

Taproot kelimesi İngilizce’de kök, kazık kök ve ana kök anlamlarına gelmektedir. Sadece kelimesinden bir anlam çıkaracak olursak Taproot, Bitcoin’in bazı işlem bilgilerini aynı kök gibi toprağı gömecek yani bir nevi bazı bilgileri gizleyecektir.

2017 yılında gerçekleşen “Segregated Witness” (SegWit) güncellemesinden sonra gerçekleşecek olan en büyük güncelleme olacağı konuşuluyor.

Taproot Güncellemesi
Bitcoin Güncellemesi

Taproot Güncellemesiyle Ne Amaçlanıyor?

Bitcoin ağında herhangi bir işlem yapıldığında, yapılan işlemlerde kullanılan koinler bir scripte bağlanmış oluyor. Bu işlemlerin hangi koşullarda, nasıl yapılacağı da bu bağlanan script tarafından belirleniyor.

Bağlanan bu script, “P2SH” (Pay to Script Hash) isimli hash sayesinde belirli oranda gizli tutulabiliyor ama işlemlerde kullanılan koinleri kullandığınız an, o koinlerin scriptini de blok zincirindeki herkesin görebilmesini sağlıyorsunuz. Bunu yaptığınızda kullandığınız koinleri hangi koşullar altında kullandığınızı kullanıcılar görebiliyor.

Tüm bu süreç Bitcoin ağında iki sorun oluşturuyor. İlki, yapılan bu işlemler yüzünden veri yükü oluşturuyor. İkincisi ise yaptığınız işlemlerin scriptleri ortaya çıktığı için hangi tür cüzdan kullandığınızdan tutun birçok bilgi gözükebiliyor.

Taproot Güncellemesi Bunu Nasıl Çözebiliyor?

Taproot güncellemesi, “Schnorr” isimli bir imza şemasıyla geliyor. Şema ismini, şemayı geliştiren ünlü Matematikçi Claus Schnorr’dan alıyor.

“Merklized Alternative Script Tree” (MAST) ile birleşecek olan Schnorr; yapılan işleme dahil olan tarafların(gönderici-alıcı) anahtalarını bir araya getiriyor ve iki anahtardan ortada “threshold anahtarı” olarak bilinen yeni bir anahtar çıkartıyor.

Schnorr imza şeması sayesinde üretilen yeni imza (signature aggregation süreci); tüm taraflar arasında yapılmış karışık işlemleri bile adeta basit ve sıradan işlemlermiş gösterebilecek.

Taproot kabul edildi.
Güncelleme kabul edildi.

Taproot Güncellemesi Ne Zaman Başlayacak?

Mayıs başında Bitcoin madencileri tarafından oylanmaya başlayan Taproot güncellemesi, 12 Haziran Cumartesi itibariyle kabul edildi ve 2021 Kasım ayında uygulamaya konulacak.

Özetleyecek olursak,

Bu güncelleme sayesinde Bitcoin blok zincirinde veri yükü hafifleyecektir. Özellikle Lightning Network protokolünün ve CoinSwap gibi uygulamaların bu güncellemeden olumlu yönde etkilenecektir.

Güncellemeyle birlikte Bitcoin zincirinde veri yükü hafifleyecek dolayısıyla her blok başına düşen işlem sayısı artacak ve dolaylı yoldan işlem ücretlerinin düşmesine katkı sağlayacaktır. Tüm bunlarla birlikte akıllı sözleşme kullanımını daha verimli hale getirecek ve eskiye kıyasla kullanıcılara daha fazla gizlilik sağlayacaktır.

Yazar hakkında

Bedri Keskin

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız.

Twitter hesabımızı takip edin, fırsatları kaçırmayın!
Twitter hesabımızı takip edin, fırsatları kaçırmayın!