Anasayfa » Flaş Kredi Nedir? Teminatsız Borçlanma Nedir?
Blockchain DeFi

Flaş Kredi Nedir? Teminatsız Borçlanma Nedir?

Flaş Krediler ve Teminatsız Borçlanma
Flaş Krediler ve Teminatsız Borçlanma

Flaş kredi terimi kripto para yatırımcıların hayatına gireli çok uzun bir zaman olmadı. DeFi (Merkeziyetsiz Finans) ekosistemi sürekli yenileniyor, güncelleniyor ve bu alana yatıracabileceğiniz bütçeniz olduğunda nelerin gerçekleştirilebileceğini gösteriyor. Flaş krediler, DeFi ekosistemine en son eklenen yeniliklerden birisidir.

Flaş Kredi Nedir?

Flaş kredi olarak adlandırılan krediler aslında günlük hayatımızda kullandığımız kredilere benzer. Bir ihtiyacımız için alırız ve sonrasında geri öderiz. Günümüz finansal sisteminde ne yazık ki kredi alımı oldukça zahmetli bir iş. Her ne kadar telefonlarımıza kimlik numaranız ile 10 dakika içerisinde krediniz hazır şeklinde mesajlar gelse de işler arka planda öyle yürümüyor. Sizin kredi puanınızdan tutun birçok kriter inceleme altına alınıyor. Tam olarak flaş krediler burada ayrışıyor diyebiliriz.

Flaş krediler, klasik kredilerin aksine teminata ihtiyaç duymadan alabileceğiniz kredilerdir. Genellikle Binance Smart Chain ve Ethereum üzerinde kullanılır. Flaş kredilerin özelliklerini sıralayacak olursak;

  • Tek işlemde kredi alma ve geri ödeyebilme olanağı sağlar.
  • Teminat göstermenize gerek kalmaz.
  • Flaş kredi almak isteyenlerin ödemelerini yüksek faiz ile yapmazlar. Ana para ve küçük bir tutar ödeme yapılır. Şu anda bu tutar %0,09’dur.
  • İşlem başarıyla tamamlanmalıdır eğer tamamlanmazsa otomatik olarak iptal olur ve verilen kredi geri alınır. Yalnızca bu işlemleri yapma talebinizden ortaya çıkan Gaz (işlem) ücretini ödemeniz gerekir. Bu işlem ücreti BSC üzerinde oldukça düşüktür.
Ethereum ve Flaş Krediler
Flaş Krediler ve Ethereum

Flaş Kredi Nasıl Çalışır?

Flaş krediler ilk olarak Ethereum ağı üzerinde kurulu olan ve halen Erc-20 ağı üzerinde çalışan Aave tarafından tanıtıldı. Aave’den sonra Compound gibi birçok DeFi ürünü tarafından kullanılmaya başlansa da ilk olarak Flaş Kredileri tanıtan proje Aave olmuştur.

Aave protokolü gereği kripto ekosisteminde tipik (klasik) teminatlı krediler sağlar. Dileyen veya ihtiyacı olan herkes Ethereum ve diğer tokenleri, koinleri kullanarak borç alabilir veya borç verebilir. Eğer siz elinizde bulunan koinlerden veya tokenlardan bir kısmını borç vermek istediğinizde mevcut faiz oranına göre kazanç sağlarsınız. Aslında bankaya fon sağlıyormuşsunuz gibi düşünebilirsiniz. Aave protokolü kendi likitesini bu şekilde sağlar. Aslında DeFi ekosistemine baktığımızda DeFi ürünlerinin çalışma mantığı budur.

Flaş kredilerde ise ortaya koyulan likiditeyi herkes ödünç alabilir. Diğer işlemlerde kullanabilir. Örneğin; Arbitraj fırsatlarında, takas ticaretinde veya farklı protoklerde flaş kredi alma veya verme işlemlerinde kullanabilirsiniz. Kısacası nerede gelir getiren bir fırsat varsa onu kullanmak için Flaş krediler kullanabilirsiniz. Ama bu gelirler genelde kısa süreli ve yakalanması çok zor olan gelirlerdir. Çoğunlukla akıllı kontratlar üzerinden ilerler bu süreçler.

Flaş krediyi alan kişi eğer aldığı krediyi çok ufak bir ücret ile geri ödemezse yapılan tüm işlem geri alınacak ve elde edilen gelir de edilmemiş olacaktır.

Flaş Kredi ve Faydaları

Flaş krediler, DeFi ürünleri ve dolayısıyla DeFi ekosistemi için çok önemli bir yeniliktir. Merkeziyetsiz finans oluşturma çabalarının en önemli adımlarından birisidir desek pek yalan atmış olmayız. Çünkü günümüz finans sisteminde birisi bir fırsat görse dahi elinde yeteri kadar sermayesi “likiditesi” olmadan harekete geçemiyor ve fırsatı kaçırıyor. Flaş krediler sayesinde çok yüksek miktarlarda sermayeye ihtiyaç duyan herkes likiditeye kolayca ulaşabilecektir. Böylece herkes artık balina olabilecektir. Üstelik bu alınan veya verilen likidite teknoloji sayesinde güven altındadır.

Flaş Kredi ve Yaygın Kullanım Alanları

Flaş kredilerin kullanım alanlarından kısaca bahsetmiş olsak dahi özellikle bazı kullanımlarından bahsetmesek olmaz. Flaş kredileri, Arbitraj işlemlerinde, Borç finansörlüğünde kullanabilirsiniz.

Arbitraj

Piyasalarda arasında yaşanan fiyat farklılıklarından yararlanarak kar elde etmeye Arbitraj denir. Örneğin; Ethereum, Binance borsasında 2700 dolar’dan işlem görürken OKEX borsasında 2600 dolar’dan işlem görüyor. Siz bu fiyat farkını görüp OKEX üzerinden satın aldığınız Ethereum’ları Binance borsasında satıyorsunuz. Fiyatlar eşitlenince Arbitraj fırsatından yararlanmış oluyorsunuz.

Flaş krediler sayesinde borç alarak DeFi borsalarının arasında arbitraj fırsatları yakaladığınızda daha büyük kazançlar elde edebiliyorsunuz. Bunu da bir örnekle anlatıp pekiştirelim. Sizin Arbitraj fırsatları için ayırdığınız bütçeniz 100.000 dolar, %1 kazanç getirebilecek bir Arbitraj fırsatı yakaladığınızda işlem sonucunda 1.000 dolar kar etmiş oluyorsunuz. Lakin flaş kredi kullanarak 1.000.000 dolar likitide borç alırsanız, yine %1’lik arbitraj fırsatı yakalarsanız bu sefer kazancınız 10.000 dolar olur.

Dolar Flaş Kredileri
Dolar Flaş Kredileri

Flaş Krediler ve Borç Finansörlüğü

Bu terimi aslında “Borcun Yeniden Finansmanı” şeklinde çeviren kaynaklarda var ama daha anlaşılabilir olması açısından bu şekilde adlandırmak istedik. Bu işlemi Türkiye’de birçok kişi yapıyor. İşlemi anlatacak olursak; diyelim ki siz Compound protokolünden %5 faiz ile borç aldınız. Ancak başka bir DeFi protokolü size %3 ile borç veriyor. O zaman yapmanız gereken %5 faizli borcunuzu Flaş Kredi ile kapatıp, ardından %3 faizli yerden borç almaktır.

İşlem sırası şöyle olacaktır; %5 faizli kredinizi kapatmak için Aave veya Flaş Kredi hizmeti sunan bir protokolden Flaş Kredi alın. Ardından %5 faizli kredinizi kapatın ve %3 faizli krediyi alın. Aldığınız krediyle Flaş Kredinizi geri ödeyin. Bu sayede fazladan %2 faiz vermekten kurtulmuş olacaksınız.

Flaş Krediler, Merkeziyetsiz Finans ekosisteminin önemli bir parçasıdır. Böylesine bir yenilik tüm kripto ekosistemini olumlu yönde etkilemektedir. Her ne kadar son zamanlarda BSC ağı üzerinde Flaş Kredi saldırıları olsa da…

DeFi, aracıların ortadan kalktığı ve gereksiz işlem ücretlerinin olmadığı bir dünya inşa etmek istiyor. Eğer aracılar ortadan kalktığında, gereksiz otoriter kurallar olmadığında verimli bir finansal ekosistemin kurulabileceğini gösteriyor…

Bu yazımızda sizlere Flaş Kredilerin ne olduğunu ve hangi alanlarda kullanıldığını anlattık. Sizde yorumlarda Flaş Krediler hakkında görüşlerinizi yazabilirsiniz. Eğer güncel fırsatları ve bilgilendirici içeriklerimizi yakalamak istiyorsanız bizleri Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Yazar hakkında

Bedri Keskin

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayınız.

  • Flaş kredileri hakkında aklıma takılan bir çok soruya sayenizde cevap buldum, yazımınız ve anlatımınız gayet açıklayıcı olmuş. Elinize sağlık.

Son Dakika

Twitter hesabımızı takip edin, fırsatları kaçırmayın!
Twitter hesabımızı takip edin, fırsatları kaçırmayın!