Anasayfa » Polkadot Nedir? Dot Coin Yorum 2022
Altcoinler Projeler

Polkadot Nedir? Dot Coin Yorum 2022

Polkadot yani kısaltmasıyla DOT, temel amacı birçok blok zinciri bir araya getirmek olan bir çeşit blok zincir protokolüdür. Protokol blok zincirler arasında veri iletişimi sağlar. Bilineceği üzere blok zinciri ağının en temel ve üstesinden gelinemeyen sorunlarından birisi de ölçeklenebilirliktir. Polkadot’un en dikkat çekici özeliği ise ihtiyaçlara paralel olarak ölçeklenebilir olmasıdır. Bu durum blok zinciri teknolojisinde bir devrim niteliğindedir. Polkadot ekosisteminin DOT isimde bir de kripto parası bulunur. 

Polkadot Nedir?

Polkadot, blok zinciri teknolojisinin en temel sorunu olan ölçeklenebilirlik problemini tamamen yok etmeye odaklanan bir blok zincir projesidir. Blok zinciri içerisinde herhangi bir veri akışının bulunmadığı ağlar arasında veri iletişim sağlamak bu projenin en temel hedefidir. Aynı zamanda proje, açık kaynak kodlu olması sebebiyle gelişime son derece açık bir konumdadır. Projenin bu denli gelişime açık olması, yatırımcılar ve uzmanlar tarafından Dot coin yorum ve analizlerinde, protokol ile birlikte kripto parasınında birlikte gelecek vadettiğini düşünmesini sağlamıştır. 

Polkadot Nedir?
Polkadot Nedir?

Polkadot Projesi

Polkador projesi, Web3 Foundation adında bir İsviçreli vakıf tarafından geliştirilmiştir. Projenin oluşum aşamasında; Robert Haber Meier, Peter Czaban ve Dr Gavin Wood gibi geliştiriciler yer almıştır. Keza projenin geliştiricilerinden olan Dr. Wood, aynı zamanda Ethereum’u finanse eden ve oluşturan teknoloji firmasının da ortağıdır.

Polkadot Nasıl Çalışır? 

Polkadot, her ne kadar karmaşık bir ekosisteme ev sahipliği yapıyormuş gibi görünse de temel olarak sistemin çalışma prensibi belli başlı unsurlar üzerine kuruludur. Bu unsurlar, sistemin eksiksiz ve kusursuz olarak herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmadan işlemesini sağlar. Aynı şekilde zincirler arasında veri paylaşımı da Poldakot’un kusursuz çalışma prensibi içerisinde kolaylıkla gerçekleşebilir. 

Poldakot Ağının Bileşenleri 

Polkadot ağının temel olarak 4 bileşeni bulunur. Söz konusu bileşenlerin her birinin sistemin işleyişinde oldukça özel bir konumu vardır. Her bir parça zincirler arasındaki veri transferinde aktif rol oynarken, aynı zamanda Polkadot projesinin temellerini oluşturur. Bu 4 bileşen şu şekilde sıralanabilir: 

  • The Bridge Chain 
  • The Relay Chain 
  • The Para Chain 
  • Parathread 
Polkadot ve DOT
Polkadot ve DOT

Köprü Zinciri (The Bridge Chain) 

Polka dost bileşenleri içerisinde Köprü Zinciri olarak adlandırılan “The Bridge Chain” unsurunun en temel görevi, yönetişim protokolünün eşleşemediği diğer blok zincirlerle veri akışının sağlanmasıdır. Söz konusu zincirler arasında Ethereum ve Bitcoin gibi devasa blok zincirleri de bulunur. The Bridge Chain, Polkadot ağının Bitcoin ve Ethereum ekosistemleriyle veri akışı gerçekleştirebilmesini sağlar. 

Düzenleyici Zincir (The Relay Chain)

“The Relay Chain” ya da Düzenleyici Zincir ise Polkadot ekosistemindeki ana zincirdir. Bu zincirin bir diğer görevi sistem içerisinde güvenliğin en yüksek seviyede sağlanmaktır. Paylaşılan güvenlik sistemi olarak adlandırılan güvenlik özelliğiyle veri alışverişinin güvenlik altyapısını da oluşturulur. 

Para-İşlem (Parathread)

Polkadot ağında “Parathread” yani Para İşlem unsurunun en temel özelliği ise kullan-öde sistemine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Çok daha ekonomiktir.

Para-Zincir (The Para Chain)

Polkadot’un ana özelliğini bünyesinde barındıran bileşen ise “The Para Chain” yani, Para-Zincir bileşenidir. Bu zincirin temel hedefi, Polkadot ağının birden fazla işlem gerçekleştirebilmesini sağlamaktır. 

DOT Coin
DOT Coin

Polkadot ve Yönetişim, Mutabakat

Polkadot ekosisteminde görev paylaşımı 4 temel unsur üzerinden gerçekleşir. Bu unsurlar Polkadot ağının mutabakat rollerinin dağıtılmasını sağlar. Aynı şekilde yönetişim rolleri de yine 2 farklı unsurun karar mekanizmasında yer almasıyla belirlenmiştir. 

Poldakot ve Yönetişim 

Polkadot’un yönetişim modeli, ağın geleceğiyle ilgili alınacak kararlarda katılımcıların rollerini doğru şekilde dizayn etmiştir. Dot coin sahibi olanlar yönetimin içerisinde aktif olarak konumlanır. Bununla birlikte Polkadot ekosisteminin yönetişim rollerini ifade eden 2 unsur şu şekildedir: 

  • Teknik Komite: Polkadot ağının geliştiricileridir. Ağın gelişimi veya yönetilmesi konusunda acil bir gereklilik görmeleri halinde seçim tavsiyesinde bulunabilirler. Tavsiyeler oylama sürecinden geçmek zorundadır.
  • Konsey Üyeleri: Polkadot ağında sistemin işleyişinde temsilci olarak görev alırlar. Konsey üyelerinin görev ve yetkileri arasında zararlı seçimleri reddetme ya da yeni seçimler yapma bulunur.

Poldakot ve Mutabakat 

Polkadot ağında mutabakat sistemi içerisinde 4 farklı görev dağılımı bulunur. Sistemin kusursuz olarak işlemesi için oldukça belirleyici olan bu 4 görev şu şekildedir: 

  • Balıkçılar (Fishermen): Görevlerin ağın kontrol edilmesidir. Düzenli olarak gerçekleştirilen kontrollerde sıra dışlı bir durumun olup olmadığı teyit edilir. 
  • Doğrulayıcılar (Validators): Sıralayıcılar tarafından yapılan kanıtları teyit ederler. Doğrulamakla görevlidirler. 
  • Adaylar (Norminators): Ekosistemin ana zincirinin güvenliğini sağlamakla görevlidirler. 
  • Sıralayıcılar (Callators): Paralel zincirlerde işlem yaparlar. Görevleri zincirler arasındaki veri akışında işlemleri sıralamak ve düzenlemektir.
Polkadot ve Dot Coin
Polkadot ve Dot Coin

Dot Coin Nedir? Dot Kaç TL?

DOT Coin veya DOT, Polkadot ekosisteminin dijital değişim aracıdır. Uzman görüler tarafından yapılan Dot coin yorum ve analizleri, Polkadot ekosisteminin arka planında yer alan güçlü desteğin etkileri nedeniyle büyük oranda olumlu yöndedir. 

Dot Coin Yorum 

Dot coin yorumları ve grafikleri incelendiğinde DOT’un doğru bir yatırım aracı olabileceği açıkla görülebilir. Özellikle projenin blok zinciri teknolojisinde hedeflediği noktanın oldukça kritik bir işlevi karşılıyor olması, kripto varlığının da önemli ölçüde değer kazanacağı yönünde yorumları beraberinde getirmiştir. Tabii ki yatırımınız öncesinde iyi bir araştırma yapıp, ekosistemi deneyimlemeniz çok önemlidir. Bu içerikte size aktarmış olduklarımız yatırım tavsiye niteliği taşımamaktadır. Sadece bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır.

Dot Coin Nasıl Alınır?
Dot Coin Nasıl Alınır?

Dot Kaç TL? 

Projeyi yakından takip eden yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan biri de dot kaç tl, sorusudur. DOT coin, son 1 yıl içerisinde inişli çıkışlı grafik seyrediyor olsa da son dönemde stabil bir pozisyon belirlemiştir. Son 1 yıl içerisinde Dot Coin, TL bazında minimum 89.9 TL’yi görürken yine 1 yıllık zaman dilimi içerisinde en yüksek 535 TL civarına kadar çıkmıştır. Son dönemde ise Dot Coin, stabil bir pozisyonda seyrini devam ettiriyor. 

DOT Nasıl Satın Alınır?

DOT coin satın almayı düşünüyorsanız, dünyanın en büyük borsalarından olan Binance üzerinden satın alabilirsiniz. Binance üzerinden Binance USD (BUSD), BTC ve Tether (USDT) işlem çifti ile satın alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere kripto para marketinin parlayan yıldızlarından olan Polkadot projesini ve Dot Coini anlattık. Eğer güncel fırsatları ve bilgilendirici içeriklerimizi yakalamak istiyorsanız bizleri Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Yazar hakkında

Bedri Keskin

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız.

Twitter hesabımızı takip edin, fırsatları kaçırmayın!
Twitter hesabımızı takip edin, fırsatları kaçırmayın!