Proof of Work ve Bitcoin

Proof of Work Nedir? Bitcoin Nasıl Çalışıyor?

Last Updated: 21 Haziran 2021By

Bitcoin’in çalışma yöntemi Proof of Work (PoW) dediğimiz yöntemdir. Proof of Work konsensus mekanızması, ağı korumak ve yeni bloklar üretmek için çalışan madencilere ödül olarak koinler üretir. Bu yazıda sizlere Proof of Work protokolünün ne olduğunu, Bitcoin’in nasıl çalıştığını anlatacağız. Kripto paraların teknolojisini öğrenmek istiyorsanız, Proof of Work protokolünü öğrenmelisiniz.

Proof of Work, merkezi olmayan Bitcoin blok zinciri ağının güvence altına alan fikir birliğinin protokolüdür. 

Bitcoin madencileri, yeni bloklar oluşturmak ve ağı güvenli tutmak için uzun süreler boyunca karmaşık matematik denklemlerini çözmeye çalışır. Bu işlemlerin sonucunda ödül olarak BTC alırlar. 

Proof of Work ve Bitcoin

Bitcoin’e ve diğer birçok kripto para birimine güç sağlayan blok zinciri teknolojisi aslında bir veritabanıdır. Klasik veritabanlarının aksine tipik, merkezi defterlerden (veritabanlarından) çok farklıdır. Merkezi olmayan ve dünyanın her yerine dağıtılan eşler (node) tarafından işletilen düğümlerle desteklenmektedir. Kararları veya kuralları belirlemek için kimsenin hiçbir yetkisi yoktur. Aynı şekilde denetleme yetkisi de yoktur.

Peki, merkezi olmayan ve tamamen merkeziyetsiz olan bir ağı nasıl güvence altına alabilirsiniz? Güvence altına alırken, herkesin defterin içeriği ile alakalı hem fikir olmasını sağlamalısınız. İşte burada Bitcoin’in Proof of Work denilen konsensus algoritması devreye giriyor.

Açık anahtar (public key) şifrelemesi ile birlikte, Proof of Work konsensus algoritması, dağıtılmış defterleri güvence altına alır ve ağı çeşitli ataklardan korur. Özellikle “double spend” olarak saldırılardan korurken, blok zincirine yeni işlem blokları ekler ve ödül olarak BTC gönderir.

Proof of Work, Bitcoin madencilerinin bilgisayarlarıyla hatta artık büyük madencilik merkezlerini kullanarak karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için rekabet etmelerini sağlar. Halving dediğimiz yarılanmalarla artan zorluk seviyesi sebebiyle her geçen dönem BTC kazanma zorluğu artmaktadır. Bu kazanma zorluğunun artması da Bitcoin’in değerlenmesine sebep olur.

PoW, Bitcoin’in sürekli devam eden zincirinin çalışması için çok önemlidir. Teknoloji’nin gelişmesiyle birlikte ve sektörün büyümesi sonunca Bitcoin’den farklı olarak bu işi Proof of Stake (PoS) ve Proof of History (PoH) protokolleriyle yapan blok zincirleri vardır.

PoW
PoW

Konsensus Mekanizması Nedir?

Bir yönetici tarafından denetlenene geleneksel bir veritabanından farklı olarak, genel bir blok zinciri, herhangi bir katılımcının potansiyel olarak katkı sunabileceği eşler arası merkezi olmayan bir ağdır. Potansiyel olarak binlerce düğüm operatörü göz önüne alındığında, böylesine dağılmış bir ağın çalışabilmesi için fikir birliği şarttır: düzgün çalışabilmesi için tüm operatörlerin ağın durumu hakkında anlaşmaları gerekir.

Konsensus mekanizması, ağın güvenilir ve otomatik olarak hangi katılımcının gönderdiği bloğun (ki bu son işlemlerde kayıtlıdır) zincire ekleneceğini belirlemesi ve böylece onları bu geçen sürede ödüllendirilmesini sağlama sürecidir. Kısaca işlemlerin düzenini sağlayan mekanizma diyebiliriz.

Proof of Work Nedir ve Nasıl Çalışır?

Proof of Work, Bitcoin için Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanan fikir birliği mekanızmasıdır. Benzer bir model, o zamanlardan beri Ethereum, Litecoin, Dogecoin ve bazı kripto paralar tarafından kullanılmaktadır. Proof of Work, Türkçe’ye iş kanıtı olarak çevirebiliriz. PoW modelinde, madenciler donanımlarının karmaşık matematik denklemlerini çözmek için gücünü kullanan karışık yazılımlar çalıştırır.

Proof of Work Çalışma Şekli
Proof of Work Çalışma Şekli

Sonuç olarak, matematik denklemleri çözülmek zorundadır. Madenciler, potansiyel ödül karşılığında işlemleri blok zincirine işleme ve ağı güvence altına tutmak için çalışıyorlar. Blok zincirine yönelik olası saldırıları önlemek zor olsa da bazı blok zincirlerine %51 atakları görülebiliyor. Bu yüzden madencilik faaliyetlerinin doğru bir şekilde dağıtılmış olması önemlidir. Suistimal edilmemesi gerekir. Örneğin, Bitcoin madenciliği dağıtılmış durumdayken, Bitcoin Cash madenciliğinde çoğunluğa sahip olan bir grup vardır.

PoW, güvenilmeyen aracılar aracılığıyla iletilmesi gibi güzel bir özelliğe sahiptir.

Satoshi Nakamoto

Bitcoin kullanıcıları işlemleri blok zincirine yayınlar ve madenciler bunları bir blokta toplar. Bir blok boyutu yaklaşık 1 MB büyüklüğündedir. İşlemleri doğru bir şekilde blok zincirine kaydedebilen madenci, işlem sonucunda ödül Bitcoin‘i kazanmış olur.

Ödül şu an 6.25 BTC'dir. Başlangıç zamanında bu ödül blok başına 50 BTC'ydi. Her 4 yılda bir bu ödül yarılanıyor. 

Bu süreç, yeni bloklar yazıldığında ve yeni Bitcoin ödülü verildikten sonra, her 10 dakikada bir tekrarlanır.

Bunu biliyor musunuz?
Bitcoin'in madenciliğinin çalışma şekli, 1997 yılında Adam Back tarafından e-posta spam ve hizmet reddi saldırı ile mücadele etmek için icat edilmiştir. Erken Bitcoin yatırımcılarından olan Adam Back, Satoshi Nakamoto olduğunu reddetmiştir. 
PoW ve Bitcoin Madencileri
PoW ve Bitcoin Madencileri

Proof of Work Neden Önemli?

PoW, Bitcoin ağının kritik bir bileşenidir. Bu kadar yoğun bir çalışma ve birlik olmazsa, kötü oyuncuların blok zinciri ağına saldırması çok kolay olurdu. Bu saldırıları genelde bir madencilik grubu tarafından yapılır. Bu tür saldırılar için saldırıyı yapan grubun ağ üzerinden üstülük kurması gerekir. Yani madenciliğin çoğunluğuna sahip olmalıdır.

Bununla birlikte, Bitcoin’in PoW protokolü işlem ve güç bakımından büyük olduğu için herhangi bir madenci veya grubun böyle bir güce ulaşması neredeyse imkansızdır. Yani %51 saldırılarını Bitcoin blok zincirinde görmemiz imkansız desek yalan atmış sayılmayız.

Proof of Work serimizin ilk yazısında sizlere PoW protokolünün çalışma mantığından ve Bitcoin’in nasıl çalıştığından bahsettik. Gelecek yazımızda dezavantajlarından ve hangi blok zincirlerin PoW kullandığını anlatacağız.

Sizce PoW protokolü günümüz teknolojisine uygun mu, yoksa geri kalmış bir teknoloji mi? Düşüncelerinizi bekliyoruz.

editor's pick

latest video

news via inbox

Nulla turp dis cursus. Integer liberos  euismod pretium faucibua

One Comment

  1. Çocuk Kuaförü 31 Ağustos 2021 at 16:27 - Reply

    koin olayı gerçekten aldı başını gitti zamanında yatırımsal olarak yapılması gereken en iyi yatırım araçlarından biri aslında tabi teknolojiye ayak uydurmak ve bilgi sahibi olmakta gerekir ben bitcoin alayım demekle de olmuyor neyseki bu tarz platformlar insanlara aydınlatıcı içerikler sayesinde aydınlatmış oluyor.

Leave A Comment